Wielu właścicieli psów, kotów i innych domowych pociech organizując ślub zadaje sobie to pytanie - czy mój zwierzak może towarzyszyć nam w tym wyjątkowym dniu? Okazuje się, że sprawa nie jest wcale jednoznaczna i zależy w głównej mierze od stosunku najemców lub osób prowadzących ceremonie. W tym artykule postaramy się jak najdokładniej wytłumaczyć ci jak wygląda w tej kwestii strona prawna, co mówią przyjęte dogmaty a także jak powinieneś upewnić się o możliwości wprowadzenia pupila.
Pies na ślubie kościelnym.
Kościół rzymskokatolicki w żaden sposób nie zakazuje przyprowadzania na uroczystości religijne zwierząt. Co więcej, w wielu kościołach (szczególnie tych, w których posługę pełnią franciszkanie) w dniu wspomnienia św. Franciszka 4 października dokonuje się błogosławienia wszelkiej maści zwierząt - od chomików, szynszyli, poprzez psy i koty a na krowach i koniach kończąc.
W wielu krajach (szczególnie Ameryki Południowej) powszechnym widokiem jest obecność "braci mniejszych" - tak nazywał zwierzęta św. Franciszek.
W Polsce sprawa nie jest jednak zupełnie klarowna - zwierzęta są w kościele widokiem w zasadzie niespotykanym poza 4 października. Wynika to z pewnych przekonań i specyfiki kulturowej, po prostu w naszym kraju często twierdzi się, że nie przystoi do miejsca świętego wprowadzać pupili. Psy i inne zwierzęta domowe są u nas częściej postrzegane jako strażnicy dobytku i motywacja do spacerów raczej niż członkowie rodziny - miejmy nadzieję, że z upływem czasu w tej kwestii zmieni się w naszym pięknym narodzie punkt widzenia. Jeżeli jednak bardzo ci zależy, aby twoje ukochane zwierze towarzyszyło ci tego wyjątkowego dnia - zapytaj o zgodę proboszcza parafii, być może zaproponuje termin, kiedy w kościele będzie mniej osób i zezwoli na uczestnictwo pupila.
Pies na ślubie cywilnym.
Podobnie wygląda sytuacja z wprowadzaniem zwierząt do Urzędu Stanu Cywilnego. Utarło się, że z zasady raczej na tego typu uroczystości się nie zabiera, natomiast podobnie jak w przypadku kościoła - tutaj wszystko zależy od zgody kierownika USC. Zazwyczaj urząd zgadza się na uczestnictwo psów małych ras, pod warunkiem, że nie stanowią zagrożenia dla uczestników i prowadzących ceremonię, nie przeszkadzają i zachowują czystość. Warto zatem zadbać o to, aby nasz pupil był świeżo załatwiony przed wejściem do USC, aby miał kaganiec i był możliwie zrelaksowany.
Pies na ślubie w plenerze.
Zarówno ślub kościelny jak i ślub cywilny można zorganizować także w plenerze, co umożliwi nam uczestnictwo naszej pociechy bez względu na okoliczności. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że koszt ślubu cywilnego w plenerze jest wyższy niż ślubu w USC, natomiast plenerowe śluby kościelne nie są organizowane przez każdą parafię - tutaj szczegóły powinniśmy ustalić indywidualnie z proboszczem.
Pies na weselu i poprawinach.
Uczestnictwo zwierząt w weselu i poprawinach to kwestia, która wbrew pozorom może być najtrudniejsza do udźwignięcia. Przede wszystkim sale bankietowe muszą przestrzegać norm sanepidowskich - a te mówią jasno, że właściciel lokalu może zezwolić na wprowadzanie zwierząt do lokalu pod warunkiem, że żywność jest odpowiednio zabezpieczona przed ich ingerencją. Oznacza to mniej więcej tyle, że umiejscowienie półmisków na wysokich stołach czy bufetach wypełnia oczekiwania inspektora sanitarnego i umożliwia właścicielowi organizację imprezy z udziałem zwierząt. Oczywiście pozostaje wciąż kwestia zasad obowiązujących w lokalu - często szykowne, luksusowe pałace nie mogą pozwolić sobie na zasikanie drogich ozdób, mebli czy nakryć przez zwierzęta - dlatego mogą nam odmówić.
Aby mieć pewność, że uczestnictwo zwierząt na weselu czy poprawiach będzie możliwe, możemy zorganizować je na własną rękę w plenerze lub własnym lokalu. Idealnie sprawdzą się do tego nasze namioty - zapewnią psiakom cień nawet w najbardziej upalne dni.
Pamiętaj jednak o odpowiedzialności za wynajmowane namioty i dekoracje - jeżeli wiesz, że twój pupil lubi rozedrzeć różne rzeczy w drobne strzępy, może narazić cie zarówno na straty finansowe związane z koniecznością zapłaty za naprawę zniszczeń, jak i na niebezpieczeństwo uszkadzając istotne elementy konstrukcyjne, np. mocowania namiotu do kotw.
Samopoczucie pupila powinno być priorytetem.
Możliwości organizacji ślubu i wesela z naszym pupilem są jak widzisz realne - wystarczy nieco dobrych chęci i szczęście podczas rozmów z gospodarzami poszczególnych wydarzeń. Najważniejsze jednak jest to, aby zadbać o dobre samopoczucie naszych zwierząt na każdym etapie tego pięknego wydarzenia. Pamiętaj, że wiele psów może w obliczu głośnej muzyki i stroboskopów dostać ataku paniki - może się to skończyć nawet zawałem serca, w najlepszym wypadku nieprzespaną nocą i ogromnym strachem.
Organizując całe przedsięwzięcie weźmy pod uwagę nieco bardziej stłumioną muzykę (lub większy teren w razie imprezy plenerowej, aby pies mógł znaleźć spokojne miejsce na wypoczynek w razie zbyt dużej ilości wrażeń), bezpieczeństwo pupila i gości a także własny komfort. Niezależnie od podjętej decyzji i tak mały członek rodziny będzie nieustannie w naszej głowie - oddając go sąsiadce lub psiemu hotelowi na przechowanie będziemy zastanawiać się, czy oby na pewno jest mu dobrze i nie tęskni, za to pozwalając mu uczestniczyć w waszym dniu z pewnością ciężko wam będzie choć na chwilę spuścić go z oka w obawie o rozdeptanie przez bardziej niesfornych gości :)
PL
EN