ZADZWOŃ
NAPISZ
Historia namiotów - Tentrum - Produkcja i wypożyczalnia namiotów ślubnych

Jak na przestrzeni wieków ewoluowały namioty?

Historia namiotów jest długa i pełna fascynujących momentów. Od czasów prehistorycznych po dziś dzień konstrukcje te były ważnym elementem ludzkiego komfortu i zapewniały nam większe możliwości przetrwania.

Historia namiotów - Tentrum - Produkcja i wypożyczalnia namiotów ślubnych

Od czasów Homo erectus dzieci obserwowały swoich rodziców spierających się o to gdzie najlepiej będzie usytuować namiot, ponieważ silny wiatr znacząco utrudniał jego rozłożenie.

Namiot - przede wszystkim - zapewnia podstawową potrzebę schronienia. Ich pierwsi użytkownicy z pewnością wiele by oddali za murowany dom z wanną pełną ciepłej wody i szerokim wachlarzem kanałów w telewizorze. Dzisiejsi wielbiciele namiotów poszukują natomiast ucieczki od zgiełku i wygody chcąc żyć prościej, bliżej natury, a niekiedy w ogóle nie zwracają uwagi na kwestie schronienia - wszak namiot ma się po prostu ładnie prezentować.

O ile ucieczka od zgiełku może brzmieć jak romantyczna wizja eskapisty, o tyle nasi dalecy przodkowie musieli się dla takich wygód nieźle nagimnastykować. Upolowanie ważącego 10 ton mamuta to dopiero początek pracy jaką należało włożyć w stworzenie schronienia.

Na przestrzeni kolejnych wieków nasi praprzodkowie zdali sobie sprawę, że mamucie mini-hotele nienajlepiej wpisują się w coraz bardziej koczowniczy tryb życia z racji swojej wagi. Konieczne było więc zaprojektowanie namiotu na nowo, przy użyciu szerzej dostępnych materiałów - wszak wyjątkowo ciężko było w 450 roku p.n.e. spotkać już mamuta... Z pomocą przyszły bizony i jelenie, dzięki którym, zależnie od regionu, coraz powszechniejsze stawały się tipi oraz jurty. Ich cechą wyróżniającą była duża dostępność materiału i łatwość transportu - można powiedzieć, że to taki bardzo wczesny prototyp dzisiejszego kampera :)

Wędrówki ludów koczowniczych zaczęły tracić na popularności wraz ze zwiększeniem zapotrzebowania plemion na pożywienie - uprawa roli wymagała osiedlenia, stąd konstrukcje namiotowe zaczęły zwolna ewoluować zwiększając swoje gabaryty i kształt tak, aby zapewnić możliwość przechowywania maksymalnie dużej liczby dóbr i ludzi.

Wkrótce ciężko już było liczyć na to, że dzieci wyprawią skóry na wielkie namioty, na całe szczęście Rewolucja Przemysłowa pozwoliła na produkcję ciężkich płócien na większą skalę. Namioty z tego okresu były ciężkie, trudne do postawienia i niesamowicie śmierdziały, ale stanowiły podstawę bezpieczeństwa wielu cywilizacji.

Przez długi okres namioty funkcjonowały w zasadzie w niezmiennej formie - aż do lat 70, kiedy to DuPont Company wynalazła nylon w 1935 roku, który stał się obiektem pożądania wszystkich wytwórców namiotów na świecie. Sadyści, którym zawdzięczamy poliestrowe garnitury, przyczynili się do ogromnej rewolucji w temacie namiotów - od tej pory stawały się one coraz lżejsze i bardziej odporne na wodę, szczególnie od kiedy do gry dołączyło aluminium.

Konstrukcje namiotów rekreacyjnych po dziś dzień wykorzystują wyżej wymienione materiały - nie ma tu zresztą powodów do zdziwienia, spełniają przecież wszelkie wymagania jakie przed nimi możemy postawić. Również konstrukcje dużych namiotów weselnych czy bankietowych składają się dziś z płócien polycotton, tj. blendu poliestru oraz bawełny, który oprócz relatywnej lekkości zapewnia także bardzo wysoką odporność na warunki atmosferyczne - w szczególności wiatr.

Jeśli miałbyś dziś pomyśleć o perfekcyjnym namiocie, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania, to wysoce prawdopodobne jest, że taki namiot już istnieje. W Tentrum wkładamy 100% serca w produkcję najwyższej jakości namiotów na wyjątkowe okazje i dążymy do tego, aby nasze namioty wprawiały Ciebie i Twoich gości w zachwyt. No i co najważniejsze - nie wykorzystujemy do ich produkcji dzieci. Nie ucierpiały też żadne mamuty. :)

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
Skontaktuj się w sprawie wyceny bądź omówienia naszego produktu.

W naszej ofercie znaleźć można zarówno duże hale namiotowe jak i eleganckie namioty imprezowe i weselne, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Skontaktuj się z nami i szczegółowo opisz swoje wymagania a z wielką chęcią pomożemy Ci dobrać idealne rozwiązanie do Twojej sytuacji.

84-230 Rumia,
ul. Głogowa 21


    Powróć do góry