Imprezy pod namiotem to zawsze wyjątkowe wydarzenie dla ciebie i twoich gości. Komfort wszystkich uczestników jest bardzo ważny, podobnie jak styl łączący wszystkie elementy w spójną całość, jednak najważniejsze zawsze powinno być dla nas bezpieczeństwo. W tym artykule chcemy przybliżyć podstawowe zasady bezpieczeństwa, dzięki którym twoja impreza nie zamieni się w wyniku nieszczęśliwego wypadku w traumatyczne przeżycie.
1. Rozeznaj się w wymaganiach montażowych konstrukcji.
Każdy namiot wymaga specyficznych warunków do montażu zależnie od sposobu mocowania oraz od samej konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze dopytać wynajmującego namiot o to jakie są jakie są jego zalecenia względem terenu i bezpieczeństwa. Niektóre namioty mocuje się przy użyciu betonowych dociążeń, co może być problematyczne i nie wyglądać zachęcająco. Często wykorzystywane są natomiast kotwy w połączeniu z drewnianymi śledziami, dzięki czemu konstrukcja jest bardzo stabilna i w pełni bezpieczna, a przy okazji świetnie się prezentuje. Warto też dopytać o wymaganą przestrzeń poza samą przestrzenią namiotu - naciągnięte stabilizatory konstrukcji mogą wymagać stabilnego terenu do zamontowania nawet w odległości 1.5-2m od namiotu! Takie szczegóły koniecznie uzgodnij zawczasu aby nie spotkała cię niemiła niespodzianka kiedy ekipa montażowa będzie już na miejscu.
2. Zapytaj o certyfikaty bezpieczeństwa.
Szanujące bezpieczeństwo klienta firmy udostępniają na życzenie certyfikaty bezpieczeństwa, atesty poszczególnych elementów oraz atesty ogniowe (trudnopalności). Konieczne sprawdź, czy firma od której będziesz wynajmował namiot posiada powyższe dla swojego produktu, zapewni to tobie i twoim gościom znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż chałupnicza konstrukcja, którą powali mocniejszy podmuch wiatru lub zapłonie od niedopałka papierosa.
3. Ubezpieczenie OC.
Wiele większych firm wynajmujących namioty oferuje ubezpieczenia OC do wynajmowanych konstrukcji, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni na wypadek wszelkich uszkodzeń.
4. Rodzaj konstrukcji.
Największym wrogiem namiotów są ogień oraz silny wiatr. Jak wyżej wspominaliśmy, warto zadbać o dostarczenie atestu trudnopalności, jednak z wiatrem sprawa nie jest już taka prosta. Jeżeli organizujemy imprezę w miejscu wyjątkowo wietrznym warto przemyśleć wypożyczenie namiotu o konstrukcji okrągłej zamiast takiej opartej na polu prostopadłościanu. Nawet jeśli ściany namiotu będą przyjmowały silne podmuchy na siebie, to zaokrąglona góra pozwoli dzięki zasadom aerodynamiki na ucieczkę powietrza nie obciążając tak bardzo samej konstrukcji.
5. Zastosuj się do wytycznych wynajmującego.
Każdy namiot na swoją specyfikę i to w gestii wynajmującego jest przekazać nam odpowiednie zasady postępowania. Ściany namiotów bez dodatkowych wzmocnień w postaci śledzi, szczególnie jeśli wykonane są z tworzyw sztucznych, mogą nie wytrzymać naporu opartego wujka, podobnie jak mogą nie wytrzymać wysokiej temperatury garnka, który ktoś dosunie na stole do samej ścianki. W oparciu o wytyczne wynajmującego opracuj metodologię postępowania, która zapewni tobie i twoim gościom niezapomniany, ale przede wszystkim bezpieczny wypoczynek i dobrą zabawę.
PL
EN