ZADZWOŃ
NAPISZ
5 alternatyw na tani slub - Tentrum - Produkcja i wypożyczalnia namiotów ślubnych

5 ciekawych i tanich alternatyw dla tradycyjnego ślubu

Tradycyjne śluby to wyjątkowo piękne i jedyne w swoim rodzaju uroczystości. Wzruszająca ceremonia w kościele i następująca po niej szalona zabawa do białego rana w gronie bliskich osób to marzenie wielu osób, które podejmują decyzję o tym aby wspólnie z partnerem lub partnerką kroczyć przez życie. Coraz częściej jednak - głównie z powodów finansowych - narzeczeni decydują się na nieszablonowy ślub. Pomysłów na taką uroczystość jest tyle ile ludzi - stąd na pewno każdy z nas znajdzie idealną dla siebie alternatywę dla tradycyjnego ślubu. W internecie znaleźć można mnóstwo inspiracji, postanowiliśmy wyselekcjonować dla Ciebie 5 najbardziej ekonomicznych lub oryginalnych pomysłów spośród tysięcy, które widzieliśmy. Oto one:

1. Ślub cywilny z poczęstunkiem.

Młodzi coraz częściej decydują się na ślub cywilny. Powolna laicyzacja społeczeństwa sprawia, że w szczególności mieszkańcy większych miast nie przykładają do kwestii religijnych tak dużej uwagi jak kiedyś.

Ta alternatywa, poza swoim świeckim charakterem, pozwala także na duże oszczędności - koszty urzędowe nie powinny przekroczyć 200zł, opłata za muzykę podczas takiej ceremonii wacha się w granicach od 50 do 150zł w zależności od urzędu.

Dodatkowo możemy gościom zaproponować poczęstunek lub obiad w okolicznej restauracji - tutaj ilość pieniędzy jakie zapłacimy zależy od wielu czynników, m. in. liczby gości oraz standardu restauracji, na ogół zapłacimy około 50-100zł za osobę za obiad z dwóch dań i napoje.

2. Ślub cywilny w plenerze.

Urzędy Stanu Cywilnego oferują także możliwość zorganizowania ceremonii w plenerze. Dla osób, które planują wydać nieco więcej niż niezbędne minimum, jest to opcja idealna - możemy po uzgodnieniu z urzędem wziąć ślub w miejscu naszej pierwszej randki, w ogrodzie przy domu, nad brzegiem morza - wszystko zależy od naszych możliwości i preferencji. Szczerze polecamy ceremonie w przydomowym ogrodzie - w naszych namiotach bez problemu zorganizujecie taką uroczystość a goście nigdy nie zapomną tego wyjątkowego przeżycia :)

Koszt ślubu cywilnego w plenerze to obecnie wg. nowelizacji ustawy maksymalnie 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia - większość USC pobiera jednak opłatę w stałej wysokości 1000zł - jest to przede wszystkim koszt odpowiedniego ubrania i insygniów dla urzędnika, transport i jego wynagrodzenie.

3. Ślub cywilny za granicą

Ślub cywilny można również zorganizować w innym kraju - z pewnością każdy kojarzy sceny z popularnych filmów przedstawiające młodą parę składającą przysięgę podczas zachodu słońca na egzotycznej plaży.

Koszt takiego ślubu może być znacznie niższy niż koszt tradycyjnego wesela, jednakże wszystko zależy od ilości osób jakie zaprosimy na to wyjątkowe wydarzenie oraz od tego czy uda nam się kupić bilety i zorganizować nocleg w korzystnej cenie.

Na koszt samej ceremonii składają się przede wszystkim opłaty urzędowe za zaświadczenia (około 80zł) oraz opłata konsularna w wysokości 500 euro dla krajów Unii Europejskiej. Jeżeli marzy nam się bardziej odległa lokalizacja powinniśmy skontaktować się z konsulatem danej destynacji - z pewnością uzyskamy wszelkie potrzebne nam informacje.

4. Ślub kościelny lub konkordatowy we dwoje

Zazwyczaj ślub kojarzy nam się z tłumem gości i hucznym świętowaniem, wiele par postanawia jednak przeżyć ten szczególny moment tylko we dwoje. Jedna z naszych klientek początkowo zastanawiała się nad weselem pod namiotem, jednak ostatecznie wraz z narzeczonym wybrali się do Częstochowy (gdzie zresztą poznali się przed laty podczas pielgrzymki) aby wypowiedzieć w tym niezwykle szczególnym dla nich miejscu sakramentalne słowa przysięgi. Czy to nie piękne? :)

Koszt w takiej sytuacji ogranicza się do kosztów podróży, noclegów oraz ofiary dla kapłana prowadzącego ceremonię zaślubin.

5. Ślub humanistyczny

Śluby humanistyczne są szczególnie popularne na Wyspach Brytyjskich - w Szkocji liczba takich ślubów przekroczyła nawet liczbę ślubów katolickich! Ten rodzaj ślubu to alternatywa dla osób, które z różnych względów nie decydują się na ślub kościelny, ale chciałyby, aby ten dzień był wyjątkowym wydarzeniem. Bardzo personalny charakter ceremonii zakłada m. in. wygłoszenie przez młodą parę przygotowanych specjalnie na ten dzień przemów.

Ślub humanistyczny nie jest na ten moment unormowane prawnie w Polsce, dlatego też ten rodzaj ceremonii wymaga rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
Skontaktuj się w sprawie wyceny bądź omówienia naszego produktu.

W naszej ofercie znaleźć można zarówno duże hale namiotowe jak i eleganckie namioty imprezowe i weselne, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Skontaktuj się z nami i szczegółowo opisz swoje wymagania a z wielką chęcią pomożemy Ci dobrać idealne rozwiązanie do Twojej sytuacji.

84-230 Rumia,
ul. Głogowa 21


    Powróć do góry